KALBOS ATVERIA DURIS

 Lietuvių liaudies išmintis byloja: ,,Ką mokėsi, ant pečių nenešiosi". Šiuolaikiniame technologijų amžiuje galima paskęsti informacijos sraute, gyvenimas teikia daugybę galimybių, kaip pasirinkti, ką reiktų išmokti šiuolaikiniam žmogui. Vairuoti automobilį, dirbti su IT ar anglų kalbą ( o gal  kokią kitą ar kelias užsienio kalbas)? Prisiminkime Senojo Testamento pasakojimą apie Babelio bokštą, kai žmonės kalbėję viena kalba ir sutarę patekti į dangų, į Dievo karalystę, bet Dievui tai nepatikę ir jis sumaišęs žmonių kalbą, kad jie nesusikalbėtų ir nesutartų. Taigi mes dabar norėdami bendrauti su kitų šalių žmonėmis, norėdami pažinti skirtingas kultūras, mokytis vieni iš kitų turime kalbėti  vieni kitų kalba. Vienos yra labai populiarios, kitos labai retos, jomis kalba tik po kelias dešimtis ar kelis šimtus žmonių, o populiariosios kalbos skaičiuoja milijonus kalbėtojų.

Žaslių pagrindinė mokykla jau keletą metų dalyvauja Comenius ir Erasmus projektų veiklose. Darbo kalba - anglų. Taigi, norėdamos aktyviau bendradarbiauti tarptautinėse veiklose, pasirinkome Ersamus+ programą KA1, kurios tikslas – „kelti pagrindinių kompetencijų ir įgūdžių lygį, ypač atsižvelgiant į jų aktualumą darbo rinkai ir jų įnašą užtikrinant visuomenės sanglaudą, visų pirma teikiant daugiau mobilumo mokymosi tikslais ir užtikrinant geresnį švietimo ir mokymo sektorių, darbo aplinkos bendradarbiavimą“. Parengę projekto paraišką  ,,Mokomės ir mokome“, apimančią dvi sritis: anglų kalbos įgūdžių tobulinimą ir netradicinių aplinkų panaudojimo galimybes, 2015 metų spalį vykome į Didžiosios Britanijos sostinę Londoną.

Anglų kalbos mes mokėmės vienoje iš seniausių ir geriausių privačių kalbų mokyklų Anglijoje – Wimbledon School of English. Mokykla buvo įsteigta 1964 metais ir yra įsikūrusi jaukiame Edvardo stiliaus pastate, kurį supa gražus sodas. Mokykla yra patraukliame Londono rajone Vimbledone, kuriame kiekvieną vasarą vyksta pasaulinis teniso turnyras. Iš čia iki Londono centro 20 minučių. Mokykla turi 20 klasių, biblioteką, skaityklą, kompiuterių klasę, poilsio kambarį, barą. Po paskaitų organizuojami įvairūs laisvalaikio renginiai bei išvykos. Mokykla yra Kembridžo egzaminų centras ir teikia pačios aukščiausios kokybės mokymo bei egzaminavimo paslaugas.

Kodėl tai viena igeriausių kalbų mokyklų? Pirma, mokymosi kursas yra labai intensyvus, jo trukmė – nuo savaitės iki metų. Mes pasirinkome trumpiausią 20 valandų kursą derindamos tai su galimybėmis  išvykti darbo metu bei planuodamos tęsti mokymąsi naudodamos e-wimbledon kalbų mokymosi platformą. Šią galimybę mums suteikė mokykla dar  3 mėnesiams po kursų. Be to jau pirmą kursų dieną, kaip ir kiekvienas naujai  atvykęs į mokyklą studentas, laikėme rašymo ir gramatikos  testą, dalyvavome pokalbyje. Mūsų įvertinimai pranoko lūkesčius, patekome į skirtingas B2 lygio grupes, kuriose dirbo nedaugiau kaip 12-14 studentų. Kursų metu buvo naudojami Cambridge English vadovėliai, išmaniosios lentos, kompiuterinės programos ir kitos mokymo priemonės. Mokykloje dirba aukštos kvalifikacijos, entuziastingi, nuoširdūs, draugiški dėstytojai  (Yasmin Kulasi, Megan Haggie, Robert Julian ir kt.). Džiaugiamės, galėdamos mokytis ne tik anglų kalbos, bet ir susipažinti su darbo metodais: darbas poromis ir grupėmis, klausymas, rašymas, filmų ir laidų žiūrėjimas, nuolatinis namų darbų atlikimas (jis užimdavo po 2 ir daugiau val. kasdien) ir jų aptarimas,. Ypač įdomu buvo mokytis naujų frazių ir žodžių mažose grupelėse arba porose.  Kursų metu tobulinome visas kalbinės veiklos sritis - pirmiausiai kalbėjimą ir klausymą, taip pat skaitymą ir rašymą. Kursų metu turėjome galimybę susipažinti su įvairių šalių (ir gana tolimų) Japonijos, Pietų Korėjos, Brazilijos, Tailando ir kitų tautų kultūra, tradicijomis, bendravimo stiliumi. Sąmoningai rinkomės kursus Anglijos sostinėje Londone, nes kur geriau gali mokytis anglų kalbos, jei ne Anglijoje. Anglų kalba mus lydėjo gatvėje, muziejuje, traukinyje, parduotuvėje, kavinėje ir pan. Visą savaitę gyvenome anglų inteligentų šeimoje, kur jautėmės labai puikiai, nes kasdien aptardavome dienos aktualijas, mokymosi ir laisvalaikio užsiėmimus, Londono ir Anglijos įžymybes. Tai mums buvo puiki kalbos praktika.

Grįžome nusiteikusios kuo geriau išmokti šią vieną populiariausių kalbų Europoje, nusiteikusios  tam  skirti  nors šiek tiek laiko kiekvieną dieną. O anglų kalbos mums reiks, nes mokyklos darbo grupė parengė ir laimėjo tarptautinio projekto finansavimą:  Erasmus+ KA2  „REnewable Sustainable CUlturalEnterprise in Europe“ įgyvendinimui 2015-2018 metais. Taigi, anglų kalba atveria mums naujus bendradarbiavimo kelius su Anglijos, Vokietijos, Austrijos, Slovakijos, Italijos, Ispanijos mokyklomis.

 

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai,  „Erasmus+“  programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

  

Asta Malakauskienė, Gintarė Juzukonienė, Jūratė Lakštauskienė